Szanowny użytkowniku! Informujemy, iż korzystając z Parafialnego Portalu Informacyjnego, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje o przysługujących Ci uprawnieniach dotyczących przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Portalu.

.:: Parafia w Lipnicy Wielkiej pw. Nawiedzenia NMP ::.

Rotator banerów

AKTUALNOŚCI


Różaniec Święty

Aby młodzież na kontynencie afrykańskim miała dostęp do edukacji i pracy we własnej ojczyźnie.

Nabożeństwa

OFERTA

4 NIEDZIELA ZWYKŁA
28.01.2018

«Wiem, kto jesteś: Święty Boga» [Mk 1, 24c]

4 NIEDZIELA ZWYKLA          Dzisiejsze pierwsze czytanie ukazuje nam, że lud Izraela lękał się słuchać Boga na Górze Horeb. Bóg wychodząc na przeciw oczekiwaniom Izraelitów powołał proroków, aby głosili Jego słowo. Nowy Testament poprzez dzisiejszą Ewangelię mówi, że Bóg sam przemawia do ludzkich serc poprzez własnego Syna – wcielone Słowo.


          Jezus w szabat wchodzi do synagogi i naucza. Naucza nie tak jak uczeni w Piśmie, ale jak ktoś, kto ma władzę – z mocą.

          Między słuchającymi Jego nauki znajduje się człowiek, który jest opętany przez złego ducha. Ów człowiek ujawnił pochodzenie Jezusa: «Wiem kto jesteś: Święty Boga». Jezus w swej boskiej mocy rozkazał złemu duchowi opuścić owego człowieka i tak też się stało. Wszyscy, którzy byli w synagodze zdumieli się tym, co zobaczyli.

          Codzienność przepełniona jest bodźcami, które różnie wpływają na twoją duszę, na twój wewnętrzny pokój. Jeśli dopuścisz do przyzwolenia sobie na złe postępowanie, wtedy niektóre z tych bodźców - te, które mają cię od owego złego postępowania odciągnąć - spowodują, że poczujesz niezłe ukłucie. Razem z ukłuciem możesz odczuć napływ gniewu, złości, niechęci do człowieka, który je spowodował. Czyż nie tak było z opętanym człowiekiem z dzisiejszej Ewangelii? Kiedy tylko usłyszał naukę Jezusa nastąpił w nim wybuch emocjonalny. Owa eksplozja wytworzyła w nim tyle energii, że musiał ją na czymś spożytkować. Stanął na równie nogi i wyrzucił Jezusowi Jego boskie pochodzenie.

          Zastanów się dziś, ile zniechęcenia pojawia się gdy przechodzisz, a nawet, gdy próbujesz przejść "z dobrego do lepszego". W takich chwilach szczególnie docierają do ciebie opinie innych ludzi, a najbardziej te negujące twoje dobre postępowanie. Owe głosy podpowiadają: "ale po co to wszystko, przecież nie warto", "co ty z tego będziesz miał?", "ale ty jesteś głupi, że to robisz", "zmienisz się i co, wyśmieją cię tylko", "i tak nie dasz rady". Zastanów się ile zwątpienia i podszeptów towarzyszy twoim dobrym czynom? Bardzo często człowiek ulega takim podszeptom złego, ponieważ kieruje się opiniami innych. Najczęściej zastanawia się co pomyślą o tym inni. Nie myśli o tym, że Bóg stworzył go kimś niepowtarzalnym, unikalnym w skali całego świata.

          Ludzie często powołują się na stwierdzenia: "bo tak robi każdy", "wszyscy tak robią", "wszyscy tacy są". Tak nigdy  nie było, nie będzie i być nie powinno. Wynika to bardzo jasno z Bożego zamysłu. Zastanawiałeś się kiedyś jak kocha cię Bóg? Bóg nie kocha wszystkich. Bóg kocha każdego, każdego z osobna obdarza swoim darem miłości. Ty nie jesteś każdy, ty nie masz na imię wszyscy. Jesteś jedyny w swoim rodzaju, jedyny jak każda istota i rzecz na tym świecie. Czy fabryka produkuje dwa identyczne egzemplarze produktu? Z pozoru wydawać by się mogło, że tak. Wygląd ten sam i funkcjonalność ta sama, czym się mogą różnić - ktoś zapyta. Różnią się choćby mikrorysami zewnętrznej czy wewnętrznej powłoki.

          Jezus w dzisiejszej Ewangelii z mocą wyrzucił złego ducha, przez co wieść o Jego mocy rozniosła się po całej krainie. Zastanów się czy wieść o Jezusie nie powinna rozszerzać się również przez walkę ze złem w twoim wnętrzu?

          Nałogi, grzechy i zło, które zniewala człowieka, sieje w jego wnętrzu zamęt, chaos i rozpacz. Zachowanie człowieka opętanego pokazuje, co zło czyni z człowiekiem. Człowiek, który przyzwala sobie na zło nie może sam zapanować nad swoim wnętrzem.

          Bóg interweniuje więc dziś do każdego z nas. Zaznacza, że dobro, to droga, która doprowadzi nas do Bram świętego Piotra i do szczęścia wiecznego.

          Prześledź dziś swoje dotychczasowe życie i wydobądź z niego wszelkie nałogi, grzechy i sprawy, które wymagają wyleczenia. Zawierz je Jezusowi w modlitwie. Oddaj mu się, aby mógł powiedzieć «milcz i wyjdź z niego». Wydobądź z siebie wszelkie złe skłonności, które może już stały się dla ciebie codziennością. Wsłuchaj się w nauczanie wcielonego Słowa i pozwól Mu działać w sobie.

          Poproś również Ducha Świętego, aby prowadził cię przez całe życie po Bożych ścieżkach i przeprowadził przez momenty, w których najtrudniej jest ci wytrwać przy Bogu.


OSTATNIE WPISY


 • XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  piątek, 21, wrzesień 2018 15:55
 • XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  czwartek, 13, wrzesień 2018 22:44
 • XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  czwartek, 06, wrzesień 2018 17:34
 • PODZIĘKOWANIE 2018

  środa, 05, wrzesień 2018 20:26
 • XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  czwartek, 30, sierpień 2018 22:27
 • NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ 2018

  czwartek, 23, sierpień 2018 13:10
 • XX NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 18, sierpień 2018 16:56
 • TRAGICZNY WYPADEK W ŁĘCE 2018

  poniedziałek, 13, sierpień 2018 08:50
 • XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  piątek, 03, sierpień 2018 12:56
 • XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  czwartek, 02, sierpień 2018 11:59
 • XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 28, lipiec 2018 17:38
 • XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 21, lipiec 2018 20:17