.:: Parafia w Lipnicy Wielkiej pw. Nawiedzenia NMP ::.

Rotator banerów

AKTUALNOŚCI


Różaniec Święty

Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi.

Nabożeństwa

OFERTA

2 NIEDZIELA ZWYKŁA
14.01.2018

«Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. [J 1,41b]

2 NIEDZIELA ZWYKLALiturgia słowa dzisiejszej niedzieli przypomina, że każdy człowiek jest powołany przez Pana - wybrany do pełnienia Jego woli w codziennym życiu poprzez miłość Boga i bliźniego.

 
          Zagłębiając się w dzisiejszą liturgię przeczytamy o tym, jak kapłan Heli i św. Jan Chrzciciel wskazują na przychodzącego Boga.

          Kapłan Heli, mocą swojej posługi rozpoznaje głos Pana, który woła Samuela. Samuel nie zna jeszcze Pana. Heli uczy młodzieńca gotowości do słuchania Bożego Słowa. Poruszająca jest gotowość tego młodego człowieka. Nic z tego nie rozumie, jednak jest gotowy na każde wezwanie. Ta gotowość podrywa go na nogi za każdym razem, gdy słyszy wołający głos, mimo zapewnień, że jego nauczyciel go nie woła.

          Drugą postacią biblijną, o której wspomniałem wcześniej jest św. Jan Chrzciciel. Jest on człowiekiem bardzo pokornym, zna swoją misję - jak pisałem we wcześniejszych artykułach. Wskazuje na Jezusa mimo świadomości, że przez to straci swoich uczniów - staną się uczniami Jezusa. Jest on całkowitym sługą Słowa. Umie pozostać "w cieniu", aby nie przesłaniać sobą mocy i blasku Jezusa.

          Jakże poruszająca jest gotowość Andrzeja. Usłyszał słowo o Jezusie i bez zastanowienia ruszył za Nim. Kiedy Go poznał, pierwsze co zrobił to pociągnął za sobą swojego brata. Poruszająca jest również gotowość Piotra - brata Andrzeja, który poszedł za nim, nie pytając o nic.

          Uczniowie Jana, to przykład ludzi poszukujących i otwartych. Kiedy Spotykają Jezusa, są Nim zaciekawieni. Chcą się dowiedzieć więcej, dlatego pytają Go: "Gdzie mieszkasz, Panie? Jak wygląda Twoje życie?". Są to ludzie gotowi do drogi. Ludzie, którzy nie pozwalają słowu Boga upaść na ziemię. Nie zważają na to, czy zostało wypowiedziane ustami Boga, czy za pośrednictwem człowieka. Jezus zaprasza ich do siebie. Pragnie spotkania, przebywania z nimi oraz obecności w ich życiu.

          Poznawanie Jezusa trwa całe życie. Andrzej i Jan przyjęli Jego zaproszenie, poszli i zobaczyli gdzie mieszka. Otwarli swe serca i umysły. Przyjęli Boże objawienie i uwierzyli, że Jezus Jest Mesjaszem. Połączyli się z Nim tak, że Jego myśli stały się ich myślami, a Jego pragnienia ich pragnieniami.

          Uczniowie pozostali u Jezusa. Z gorliwością oddali się wypełnianiu nowych zadań, a On uczynił ich swoimi apostołami. Oni już nie należą do siebie, jak Szymon, który stał się Piotrem. Podobnie jak Jakub, który stał się Izraelem. Jak Abram, który stał się Abrahamem.

          Trzeba nam dziś stać się ludźmi gotowymi do drogi, podobnie jak Andrzej i Jan. Trzeba nam powtórzyć słowa Samuela: "Mów Panie, bo sługa Twój słucha". My również nie należymy do siebie, zostaliśmy dokupieni za wielką cenę.

          Aby pełnić wolę Bożą musisz znaleźć w swoim życiu Chrystusa, zaufać mu i pójść za Nim, jak Samuel z pierwszego czytania oraz Andrzej, Jan i Szymon z Ewangelii.
Każdego dnia Bóg przychodzi do ciebie ze swoim słowem. Dziś zaprasza cię nie tylko do jego rozważania, ale do wspólnej drogi, do pójścia za Nim.

          Przebywanie z Jezusem jest uczestnictwem w Jego misji i jednoczesnym przyzwoleniem na to, aby kształtował twoje życie.

          Na zakończenie pomyśl jakie uczucia budzą się w tobie, kiedy myślisz o spotkaniu z Jezusem? O co chcesz Go zapytać? Kim On jest dla ciebie? Zastanów się czy pozwalasz Mu kształtować swoje życie? Jak realizujesz powierzoną ci przez Niego misję?

          Poproś Jezusa, aby pomógł ci wytrwale wzrastać w poznawaniu, w kochaniu i naśladowaniu Go.

OSTATNIE WPISY


 • XV NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 14, lipiec 2018 20:09
 • XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  piątek, 06, lipiec 2018 21:35
 • XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 30, czerwiec 2018 19:00
 • XII NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 23, czerwiec 2018 19:25
 • XI NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 16, czerwiec 2018 19:30
 • X NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 09, czerwiec 2018 17:15
 • IX NIEDZIELA ZWYKŁA 2018

  sobota, 02, czerwiec 2018 19:51
 • BOŻE CIAŁO 2018

  środa, 30, maj 2018 20:20
 • UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ 2018

  sobota, 26, maj 2018 16:08
 • NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 2018

  sobota, 19, maj 2018 20:42
 • VII NIEDZIELA WIELKANOCNA 2018

  sobota, 12, maj 2018 16:01
 • VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 2018

  sobota, 05, maj 2018 20:30